Centrum Badań Kosmicznych PAN

tel. (+48) 224-966-200
Menu
23 marca 2021

Zmarł dr inż. Zygmunt Krawczyk

19 marca br. zmarł wieloletni pracownik i przyjaciel uczestników badań kosmicznych dr inż. Zygmunt Krawczyk. Brał udział w wielu międzynarodowych i polskich misjach kosmicznych, wspierał doświadczeniem i wiedzą techniczną projekty badawcze oraz uczestniczył w planowaniu perspektywicznego rozwoju aktywności Polski w przestrzeni kosmicznej.

Był pracownikiem Instytutu Lotnictwa w latach 1955-95, rozpoczął w nim prace jeszcze przed ukończeniem studiów. Był pierwszym doktorantem Instytutu, w 1976 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych. Pracował początkowo na stanowisku inżyniera, następnie został kierownikiem pracowni elektroniki lotniczej. Po wejściu Polski do programu Interkosmos zaangażował się  w tematykę kosmiczną i przyczynił się do budowy wielu polskich konstrukcji satelitarnych. Szczególne zasługi położył dla realizacji prestiżowej misji kosmicznej Kopernik 500 w 1973 roku. Zbudowany przy jego współudziale satelita Interkosmos9/Kopernik-500 był pierwszym obiektem kosmicznym na orbicie, na którym widniała polska flaga. W 1981 roku Polska Akademię Nauk przyznała nagrodę I stopnia za badania na sputniku Kopernik 500 zespołowi, w którym uczestniczył Zygmunt Krawczyk.

Otrzymał wiele nagród  i odznaczeń za udział w realizacji ważnej dla gospodarki narodowej  pracy  w zakresie rozwoju nauki i techniki. Uzyskał wiele patentów za swoje wynalazki techniczne. Był członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk.

W końcowych latach swej pracy zajął się upowszechnianiem techniki kosmicznej w gospodarce, prowadził firmę Polspace. Całe życie poświęcił nauce i pracy. Był bardzo wytrwały w swoich dążeniach do realizacji zamierzonych celów. Wspomagał rozliczne przedsięwzięcia związanie z badaniami kosmicznymi od strony technicznej i koncepcyjnej.

Żegnamy go z żalem, cześć jego pamięci.

Przewiń do góry