Centrum Badań Kosmicznych PAN

tel. (+48) 224-966-200
Menu
27 września 2024

System monitoringu satelitarnego – powódź 2024

W odpowiedzi na pogłębiający się kryzys powodziowy w Polsce, Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CIK CBK PAN) uruchomiło w piątek 13 września 2024 r. dedykowany system monitoringu satelitarnego. We współpracy z polsko-fińską firmą ICEYE satelity wykrywają obszary, w których woda wystąpiła z brzegów rzek, tworząc tereny zalewowe. ICEYE obsługuje największą na świecie cywilną konstelację satelitów radarowych, dostarczając krytyczne dane wspomagające działania w zakresie reagowania na powodzie.

Co kilka godzin szczegółowe dane i raporty są dostarczane do Państwowej Straży Pożarnej, centrów zarządzania kryzysowego i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Szybki dostęp do informacji pomaga podmiotom w osiągnięciu lepszej świadomości sytuacyjnej, co wspiera racjonalne zarządzanie dostępnymi zasobami.

Jest to inauguracyjne działanie Poland’s Civil Security Hub, projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mającego na celu zwiększenie zdolności reagowania kryzysowego. Pierwotnie satelitarny system dostarczania informacji planowano przetestować wiosną 2025 r., ale ze względu na skalę obecnych powodzi został uruchomiony wcześniej w trybie eksperymentalnym. Pomimo wczesnej aktywacji, Hub dostarcza wartościowe pod względem operacyjnym dane.

System ten to swoisty game-changer w zarządzaniu kryzysowym, oferując precyzyjne, szybkie i wiarygodne informacje. Umożliwia wsparcie procesów decyzyjnych w sytuacjach kryzysowych, takich jak powodzie, gdzie zrozumienie skali zdarzenia i prognozowanie jego rozwoju jest niezbędne.

Od początku obecnej powodzi, która znacząco wpłynęła na wiele regionów w Polsce, system monitoringu satelitarnego działał 24 godziny na dobę. Do piątkowego poranka (20/09/2024) Civil Security Hub wygenerował już:

  • 27 analiz natychmiastowych skutków powodzi,
  • 6 analiz maksymalnego poziomu wód,
  • 112 map poglądowych dla dedykowanych użytkowników, których czas przetwarzania od momentu przelotu satelity wynosił ok. 50 minut.

Do tworzenia opracowań specjaliści CIK CBK PAN wykorzystują również obrazy satelitarne z programu Copernicus (Sentinel-1, Sentinel-2) oraz Landsat 8/9.

Odbiorcami raportów są Państwowa Straż Pożarna, regionalne centra zarządzania kryzysowego, służba hydrologiczna oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. CBK PAN pracuje również nad rozszerzoną analizą, w tym oceną szkód we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym i wsparciem pompowania wody z IMGW.

Ta udana próba systemu monitoringu satelitarnego podkreśla rosnącą rolę nowych technologii w zarządzaniu kryzysowym. Dane satelitarne i wsparcie UAV staną się integralną częścią podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w przyszłych sytuacjach kryzysowych.

Dzięki pełnemu uruchomieniu Poland’s Civil Security Hub Polska będzie lepiej przygotowana do reagowania na klęski żywiołowe, co umożliwi skuteczniejszą i skoordynowaną reakcję podmiotów. Centrum usprawni cały proces, definiując potrzeby, identyfikując krytyczne obszary obserwacji, utrzymując dwustronną komunikację z wieloma użytkownikami i gwarantując, że informacje pochodzące z kosmosu będą dostarczane sprawnie, aby zaspokoić ich potrzeby.

 

Przewiń do góry