Celem działalności Laboratorium Fotoniki i Mikromechaniki (LFM) jest rozwój zaawansowanych technologicznie systemów spektralno-obrazujących do zdalnej obserwacji obiektów. Systemy te mogą służyć do pomiarów z poziomu satelitarnego, lotniczego i naziemnego w optycznym zakresie spektralnym od 0,35µm do 20µm.
W ramach prac prowadzonych w LFM rozwijane są konstrukcje spektrometrów typu Fourier Transform InfraRed, systemów multispektralnych i hiperspektralnych oraz różnego rodzaju teleskopów, w tym TMA (Three Mirror Anastimat). Równolegle trwają prace nad opracowaniem i budową poszczególnych modułów do analizy spektralnej. Są to np. układy siatkowe Offnera, różne systemy do pozycjonowania położenia pomiarowej osi optycznej instrumentu (systemy skanujące) oraz inne mikromechanizmy wykorzystywane do przesuwu, czy pozycjonowania elementów optycznych.
LFM jest bogato wyposażone w optyczną aparaturę kontrolno pomiarową. Dysponuje laboratoryjnymi spektrometrami dla zakresu od 0,25 µm do 28 µm, monochromatorami, wzorcowymi źródłami światła, kamerami CCD, ławami optycznymi z bogatym wyposażeniem justierskim oraz niezbędnym innym sprzętem elektronicznym.