Centrum Badań Kosmicznych PAN

tel. (+48) 224-966-200
Menu
7 września 2023

Nowy Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN

Z dniem 7 września br. stanowisko Dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN objął dr. hab. inż. Piotr Orleański, zgodnie z rozstrzygnięciem konkursu, przeprowadzonym przez Polską Akademię Nauk, Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi.

Z funkcji Dyrektora CBK PAN, po 9 latach pełnienia obowiązków przedstawicielki Centrum, ustąpiła prof. dr hab. Iwona Stanisławska. Ze stanowiska zastępcy dyrektora do spraw naukowych ustąpiła również prof. Jolanta Nastula.

Dr hab. inż. Piotr Orleański, pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. rozwoju technologii. W ciągu 40 lat pracy zdobył olbrzymie doświadczenie związane z opracowywaniem i wdrażaniem nowych instrumentów w misjach kosmicznych, głównie w dziedzinach: optoelektroniki, zasilania pokładowego i komputerów pokładowych oraz technologii kosmicznych. Uczestniczył w kilkunastu spektakularnych międzynarodowych projektach satelitarnych w tym, Integral, MarsExpress, Herschel, SolarOrbiter (zatrudnienie w FHNW w Szwajcarii, 2009-2017), ExoMars, BRITE. Jest twórcą powstałego dzięki współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej Laboratorium Satelitarnych Aplikacji Układów FPGA w CBK PAN. Jest wykładowcą technologii kosmicznych w CBK PAN, na Politechnice Warszawskiej, oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Jest członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej i Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Jest również recenzentem wielu projektów w programie UE Horizon 2020/Space.

Przewiń do góry