Centrum Badań Kosmicznych PAN

tel. (+48) 224-966-200
Menu
1 października 2021

Nasi eksperci o wyzwaniach stojących przed górnictwem kosmicznym

W środę 13 października br. rozpoczyna się czwarta edycja Konferencji Górnictwa Kosmicznego (KGK Space Resources Conference), organizowana przez konfederację studenckich kół naukowych ISME Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Organizatorzy uważają, że problematyka eksploatacji złóż pozaziemskich zasługuje na znacznie więcej uwagi, niż obecnie się jej poświęca. Podczas gdy zasoby Ziemi są ograniczone, wiele ciał niebieskich oferuje znaczne ich ilości, gotowych do wydobycia i przetworzenia. Wiąże się to oczywiście ze znacznymi kosztami. Niemniej jednak odpowiednie działania w tej dziedzinie, połączone z intensyfikacją badań i opracowaniem wyspecjalizowanych metod pozyskiwania materiałów poza naszą planetą sprawią, że przedsięwzięcia oparte na górnictwie kosmicznym mogą stać się opłacalną ekonomicznie alternatywą.

Wydarzenie wspiera CBK PAN. W trakcie środowej sesji pojawią się dwaj nasi specjaliści – dr hab. Karol Seweryn, który opowie o projekcie wydobycia regolitu na powierzchni Księżyca w warunkach obniżonej grawitacji (godz. 9.40) oraz inż. Gordon Wasilewski, który dotknie tematu związanego ze swoją pracą doktorską:

– Pracuję nad badaniami procesu górnictwa cieplnego, czyli pozyskiwania wody z lodowych depozytów na Księżycu i Marsie. Opowiem o tym, z jakimi problemami musimy się mierzyć chcąc wykorzystywać zasoby kosmiczne, jak dynamicznie możemy produkować wodę i jakie luki wiedzy musimy jeszcze uzupełnić. Muszę zaznaczać, że na razie nie myślimy o zasobach kosmicznych z perspektywy sprowadzania ich na Ziemię ale wykorzystywania w kosmosie, w moim przypadku do produkcji paliwa rakietowego  – tłumaczy Gordon Wasilewski.

Prelekcja Gordona Wasilewskiego przewidziana jest na godzinę 18.00 w środę. Więcej informacji na stronie: KGK (agh.edu.pl) 

Przewiń do góry