19 października 2011 roku w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się uroczyste posiedzenie Prezydium PAN i przedstawicieli Prezydium Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN) w ramach Dni Nauki Rosyjskiej w Polsce.
Podczas uroczystości zostały wręczone polskim laureatom nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe uzyskane w wyniku prowadzonych przez uczonych Polski i Rosji wspólnych badań naukowych. Za prace badawcze z zakresu spektroskopii rentgenowskiej Słońca nagrodę otrzymał zespół Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN z Wrocławia.
Ze względów formalnych nagrody i medale mogło otrzymać tylko 5 osób (prof. Janusz Sylwester, prof. Barbara Sylwester, dr Zbigniew Kordylewski, mgr Mirosław Kowaliński i inż. Jarosław Bąkała), choć uznane osiągnięcia wrocławski Zakład Fizyki Słońca zawdzięcza pracy całego Zespołu placówki. Nagroda PAN-RAN jest jednym z najważniejszych wyróżnień obu Akademii Nauk i przyznawana jest jedynie raz na trzy lata.