Centrum Badań Kosmicznych PAN

tel. (+48) 224-966-200
Menu
8 września 2021

Kosmiczne roboty na marsjańskim torze

Już w najbliższy piątek 10 września rozpocznie się tegoroczna edycja European Rover Challenge, czyli zawodów, dzięki którym młodzi inżynierowie sprawdzają w praktyce swoje umiejętności konstruowania lekkich i operacyjnych maszyn, zdolnych przemieszać się po różnorodnym terenie. Wydarzenie wspierają pracownicy Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Trzydniowa impreza, która stacjonarnie odbędzie się na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, podzielona została na trzy części tematyczne. Piątek to dzień Marsa, sobota – Księżyca, a niedziela – Ziemi. Jedną z prelegentek w trakcie piątkowej sesji będzie dr Natalia Zalewska, planetolożka z Zespołu Eksploracji Marsa CBK PAN. Wykład, który zaplanowany jest na godzinę 10.10, nosi tytuł: „Okiem geologa – co można odczytać z marsjańskich zdjęć?”

– Sondy krążące po orbicie Marsa, lądowniki oraz łaziki dostarczały i dostarczają wielu danych z urządzeń zainstalowanych na swoich pokładach. Dzięki kamerom, radarom, spektrometrom, analizatorom i laserom dowiadujemy się jak zbudowana jest nasza sąsiednia planeta. Geolodzy, wybierając dane dotyczące bezpośrednio powierzchni i wnętrza Marsa, muszą odpowiednio je zinterpretować. W trakcie piątkowej prelekcji wyjaśnię, na czym polega interpretacja takich danych i co możemy wyczytać ze zdjęć Czerwonej Planety – mówi dr Natalia Zalewska.

Natomiast w sobotę jednym z prelegentów będzie profesor Marek Banaszkiewicz, który w trakcie spotkania on-line połączonego z pokazem krótkich filmów, opowie o rozwijanej w Centrum robotyce kosmicznej oraz o projekcie Space Region, w którym partycypuje zielonogórski oddział CBK PAN. Prelekcja profesora Banaszkiewicza zaplanowana jest na godz. 11.15 i dostępna będzie poprzez strefę widza na stronie ERC – Oglądaj transmisję | NA ŻYWO | European Rover Challenge 2021

Najważniejszą częścią wydarzenia są jednak zawody łazików. Jednym z jurorów tegorocznego konkursu będzie inżynier Konrad Aleksiejuk z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Kosmicznej Centrum Badań Kosmicznych PAN. Konrad dwukrotnie uczestniczył w zawodach University Rover Challenge, które odbywają się nieopodal Hanksville w Utah, USA. Trzy lata temu startował również w European Rover Challenge.

– Tego typu zawody są świetną szkołą dla inżynierów. Budowa zaawansowanych robotów w czasie studiów pozwala w praktyce zastosować wiedzę zdobytą podczas zajęć, a nawet znacznie ją poszerzyć, ponieważ trzeba mierzyć się z realnymi i unikatowymi problemami, jakie pojawiają się na różnych etapach projektu. Tego typu konkursy są doskonałym uzupełnieniem studiów i odpowiedzią na wciąż pojawiające się zarzuty, że szkoła nie daje praktycznych umiejętności, a jedynie suche wzory i teorie – mówi inż. Konrad Aleksiejuk. Podkreśla też, że takie zawody to nie test dla inżynierów kosmicznych, ale po prostu dla inżynierów, bo łaziki są przecież dostosowane do warunków ziemskich. 

– Oczywiście droga od inżyniera do inżyniera kosmicznego jest jak najbardziej otwarta, jednak technologie kosmiczne są na tyle specyficzne i wymagające, że jedynym sposobem by zostać dobrym inżynierem kosmicznym jest praca w projekcie kosmicznym. Przy czym, żeby zacząć pracę w takim projekcie nie trzeba być od razu „inżynierem kosmicznym”, wystarczy być po prostu dobrym inżynierem i z czasem poznawać „kosmiczność” i pewne specyficzne rozwiązania, testy i materiały – wyjaśnia Konrad Aleksiejuk.  Więcej informacji oraz linki do relacji można znaleźć na stronie: European Rover Challenge | 10–12 September 2021, Poland | Livestream

Przewiń do góry