Centrum Badań Kosmicznych PAN

tel. (+48) 224-966-200
Menu
13 września 2010

CBK PAN na premierze filmu „Hubble 3D”

9 września 2010 r. w warszawskim kinie Orange IMAX odbyła się premiera filmu w technologii 3D o najsłynniejszym orbitalnym obserwatorium „Hubble 3D”. Motywem przewodnim konferencji towarzyszącej wydarzeniu był Wszechświat (astronomia i astronautyka). Specjalny pokaz uświetnili specjalni goście: światowej klasy ekspert John Schreiner – Vice Prezes ds. rozwoju sieci kin IMAX, dr Stanisław Bajtlik – astrofizyk z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN, który opowiedział o Teleskopie Hubble’a oraz Paweł Wojtkiewicz z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Ten ostatni przybliżył wątek technologii kosmicznych i ich wykorzystania w życiu codziennym.

Z tej okazji nie mogło zabraknąć największych osiągnięć naukowców i inżynierów z CBK PAN. Goście mogli obejrzeć  najlepsze na świecie, a budowane w naszym Centrum penetratory – instrumenty, dzięki którym sondy kosmiczne mające lądować na kometach (MUPUS), Księżycu (KRET) lub na księżycach innych planet (CHOMIK) mogą dostać się pod ich powierzchnię i pobrać próbki gruntu. CBK przeprowadziło również specjalny pokaz pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL.

Poza naszym Centrum swoje prezentacje mieli także zespół „Pi of the sky”z detektorem pozwalającym rejestrować szybkozmienne zjawiska optyczne kosmicznego pochodzenia oraz członkowie zespołu Solaris, którzy opowiedzieli o stających się powoli polską specjalnością teleskopach-robotach oraz możliwościach ich wykorzystania przy poszukiwaniu planet pozasłonecznych.  Dodatkowo Studenckie Koło Astronomiczne z Politechniki Warszawskiej przedstawiło satelitę pozwalającego skutecznie sprzątać „kosmiczne śmieci”. Konferencję uwieńczyła degustacja innowacyjnej kuchni molekularnej.

Przewiń do góry