Centrum Badań Kosmicznych PAN

tel. (+48) 224-966-200
Menu

Badania

Naukowcy CBK PAN podejmują badania z zakresu dziedziny nauk ścisłych przyrodniczych oraz dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych. Trzy główne dyscypliny reprezentowane przez pracowników Centrum to:

  • Astronomia
  • Nauki o Ziemi i środowisku
  • Automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne

Unikatowe połączenie kompetencji naukowych i inżynieryjnych czyni z CBK PAN wyjątkową placówkę badawczą: projektujemy i wykonujemy instrumenty kosmiczne, ale także analizujemy obserwacje uzyskane za ich pomocą. Dzięki temu nasi inżynierowie i naukowcy uczestniczą  w prestiżowych projektach badawczych i bardzo ambitnych misjach kosmicznych.

Przeciętnie, w jednym roku wysyłamy w kosmos jedno urządzenie opracowane z naszym udziałem, realizujemy około 100 projektów badawczych i publikujemy około 100 artykułów w czasopismach z listy JCR. Czyni nas o niekwestionowanym liderem w zakresie badań kosmicznych w Polsce i liczącym się partnerem dla najważniejszych agencji kosmicznych w Europie (ESA, CNES, DLR, Roskosmos) i na świecie (NASA, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych).

Przewiń do góry