Centrum Badań Kosmicznych PAN

tel. (+48) 224-966-200
Menu

22. Festiwal Nauki

W niedzielę 23 września 2018 w Centrum Badań Kosmicznych PAN odbył się Dzień Otwarty w ramach XXII edycji Festiwalu Nauki. Przygotowane przez pracowników Centrum prelekcje, pokazy i warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wszystkich odwiedzających – od najmłodszych do najstarszych uczestników. W tym dniu nasi pracownicy  opowiadali, również najmłodszym gościom, m.in. o Marsie, naszym najbliższym sąsiedzie w Układzie Słonecznym – jaka jest ta planeta oraz jak ją badamy i poznajemy.

Były warsztaty pokazujące jak formuje się jądro komety oraz jak powstają kratery uderzeniowe. Młodsze dzieci brały udział w licznych grach i zabawach edukacyjnych, rozwiązywały krzyżówki i zagadki,  starsze chętnie słuchały pogadanek i różnych prezentacji, m.in. dlaczego satelity nie spadają na Ziemię. Wyjaśnialiśmy też dlaczego Ziemia nie jest idealną kulą, lecz jest spłaszczona na biegunach i co z tego wynika.

Poza tym odbywały się prezentacje instrumentów naukowych opracowanych w CBK i pracujących obecnie w przestrzeni kosmicznej na różnych satelitach oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Program Dnia Otwartego w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

XXII Warszawski Festiwal Nauki 2018 – 23 września 2018, godz.10:00 – 16:00

 • Warsztat „Jak powstaje jądro komety” godz. 11:15 , 13:15, 6 – 15 lat
 • Warsztat „Jak powstają kratery uderzeniowe” godz. 12:15 , 14:15, 6 – 15 lat
 • Pokaz „Podróż po Marsie” godz. 10:30 – 15:30 co pół godziny, od  lat 5
 • Pokaz „Mechanizmy i skutki ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi” w godz. 10:00 – 15:30 co pół godziny, od  lat 7

Dodatkowo tego dnia co pół godziny odbywały się 15-20 minutowe pokazy w mobilnym Planetarium Centrum Edukacyjnego „Planeta Anuka”:

 • „Gwiezdne opowieści” – typowy pokaz o tym co widać na niebie przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych widzach. Przybliżał Słońce, Księżyc, gwiazdozbiory, planety, galaktykę, deszcz meteorów i meteoryty  (dla dzieci od 3 roku).
 • „Wyprawa na Ziemię” – ten film zachwycił wszystkich, którzy interesują się statkami kosmicznymi i bazami na obcych planetach, a także uwielbiają oglądać wybuchy wulkanu i interesują się dinozaurami. Akcja filmu toczy się w przyszłości, w 2081r. podczas zaćmienia Słońca, które oglądaliśmy z kosmosu i Księżyca. Na początku filmu zobaczyliśmy wizję bazy księżycowej, która być może w przyszłości powstanie na naszym naturalnym satelicie. Potem cofaliśmy się w przeszłość naszej planety i obserwowaliśmy jak Ziemia wyglądała podczas epoki lodowcowej, a nawet w czasach dinozaurów, dowiedzieliśmy się przy tym jak wyginęły te wielkie gady (dla widzów od 6 do 12 lat).
 • „Drogowskazy na niebie” – ukazywał aktualne nocne niebo, uczył jak w prosty sposób można rozpoznać charakterystyczne gwiazdozbiory i najjaśniejsze gwiazdy, pokazywał także galaktyki i mgławice, czyli obiekty głębokiego nieba, których nie można zobaczyć gołym okiem. Sprawdziliśmy w jakiej fazie był Księżyc i jakie planety widać było na dzisiejszym niebie (dla widzów od lat 8).

25 i 27 września również w ramach 22. Festiwalu Nauki pracownicy CBK PAN poprowadzili dla młodzieży szkół średnich następujące wykłady:

 • Zderzenia planetoid z Ziemią – co było 100 lat temu i co będzie za 100 lat?” – prof. Małgorzata Królikowska-Sołtan
 • „Technologie kosmiczne w życiu codziennym” – dr Jakub Ryzenko
 • „Zmiana klimatu na Marsie” – dr Piotr Witek
 • „Nowoczesne technologie kosmiczne na świecie i w Polsce” – dr Piotr Orleański

Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe i przekazywały dużo wiedzy z najnowszych dziedzin nauki i nowoczesnych technologii. Po wykładach uczniowie przyznawali, że z niekłamanym zaciekawieniem słuchali wykładów i są pod wrażeniem uzyskanych informacji.

Przewiń do góry