Centrum Badań Kosmicznych PAN

tel. (+48) 224-966-200
Menu
2 kwietnia 2021

Noc Jurija z udziałem ekspertów CBK PAN

W tym roku mija 60 lat od pierwszego załogowego lotu w kosmos. 12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek w historii przekroczył umowną granicę kosmosu. Rocznicę tego wydarzenia świętujemy jako Noc Jurija. Przy tegorocznych obchodach współpracuje CBK PAN.

W dniach 10-11 kwietnia Stowarzyszenie WroSpace organizuje rozbudowaną imprezę poświęconą kosmicznym lotom załogowym. Jej częścią jest sobotnia debata ekspertów poświęcona kosmicznemu wyścigowi pomiędzy ZSRR i USA. Podyskutujemy o tym, kto tak naprawdę zainicjował pęd ludzkości do podbicia kosmosu i co wspólnego mają z tym pewien nauczyciel matematyki o dźwięcznym nazwisku Ciołkowski i nazistowski oficer urodzony na polskiej wsi. Opowiemy o tym, jak niewielki satelita Sputnik wywołał falę lęku porównywalną do tej, jaka ogarnęła świat po ataku na World Trade Center i rozważymy, kto zbudował najbardziej niezawodną rakietę nośną świata. Wyjawimy również dlaczego to właśnie Gagarin został pierwszym człowiekiem w kosmosie i co powiedział po przyjęciu nominacji.

W sobotniej debacie udział wezmą: dr Tomasz Mrożek z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN Wrocław, inżynier Paweł Kicman z Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki CBK PAN Warszawa, a także: popularyzator nauki i dziennikarz Wiktor Niedzicki, dr Urszula Bąk-Stęślicka z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona, znawca prawa kosmicznego Kamil Muzyka, a całość poprowadzi Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, dziennikarka i autorka książek popularnonaukowych, również związana z CBK PAN.

Początek debaty o godz. 19.30. Więcej informacji można znaleźć na stronie tu.

Przewiń do góry